Young Gun of Wine announces top 50 winemakers for 2019

 

YGOW 2019 judging.

Young Gun of Wine, the country’s largest competition celebrating young winemakers, has announced its top 50 finalists for 2019 from around the country.

The Top 50 includes 19 winemakers from South Australia, 13 from Victoria, eight from Western Australia, seven from New South Wales/ACT, two from Tasmania and one from Queensland.

It’s clear the industry is growing, with 60 per cent of this year’s nominees new to the list. The natural-wine boom is also only continuing, with many of the finalists practising low-intervention and biodynamic or organic winemaking methods.

This year’s judging panel tasted 250 wines over two days in Melbourne. The panel included Rory Kent (Founder of YGOW), Nick Stock (Chief Judge, Gourmet Traveller WINE), Mike Bennie (Delicious), Pip Anderson (MONA), Josephine Perry of Dormilona (2016 Young Gun of Wine winner), Rob Mack of Aphelion Wine Co (2018 Young Gun of Wine winner), Penny Grant (Ghanem Group sommelier), and international guest judge, Leah Rinadli from USA's leading distributor of natural wines, Jenny & Francois.

“Each year, the Top 50 list gets harder and harder to decide, which demonstrates the increasing quality and calibre of new wine labels in Australia. Added to that, there’s a diversity of people, places and paths to wine, which makes the list so compelling and creatively igniting for the direction of Aussie wine,” says Kent.

The top 12 will be announced in April, after which the “People’s Choice” winners will be decided at tasting events in Melbourne and Sydney.

The Young Gun of Wine 2019 winner will be announced in Adelaide in June.

The Top 50 list via State is as follows:

NEW SOUTH WALES/ACT


Campbell Meeks from Boutique Wines by CSU, Canberra District


Chris Carpenter from Lark Hill Winery, Canberra District


Angus Vinden from Vinden Estate & The Vinden Headcase, Hunter Valley

Daniel Payne from Dirt Candy Wine, Hunter Valley


Shannon Burgess-Moore from Grandis & De Iuliis Wines, Hunter Valley

Will Rikard-Bell from Rikard Wines, Orange


Rob Paulazzo from R.Paulazzo, Riverina

QUEENSLAND
Andrew Scott from La Petite Mort, Granite Belt

SOUTH AUSTRALIA


Adam Lampit from Lambrook Wines, Adelaide Hills


James Hamilton from Golden Child Wines, Adelaide Hills


Jono Hersey from Hersey Vineyard, Adelaide Hills


Sacha La Forgia from Adelaide Hills Distillery, Adelaide Hills


Tom Northcott from Howard Vineyard, Adelaide Hills


Turon White from Turon Wines, Adelaide Hills


Michael John Corbett from Sanglier Wines, Clare Valley


Tarrant Hansen from Spider Bill Wines, Adelaide Hills


Ben Cook from Cooke Brothers Wines, Adelaide Hills


Josh Pfeiffer from Whistler, Barossa Valley


Steven Baraglia from Naked Run Wines & Place in Time, Barossa Valley / Clare Valley

Damon Koerner from Koerner Wine, Clare Valley


Daniel Redman from Redman Wines, Coonawarra


Vanessa Altmann from Switch Organic Wine, Eden Valley / McLaren Vale


Peta Baverstock from Cuvée Co. Wines, Limestone Coast


Luke Growden from Year Wines, McLaren Vale


Sam Dunlevy, Berg Herring Wines, McLaren Vale


Alice Davidson from Norfolk Rise / Aunt Alice, Robe / Mount Benson


Duncan Lloyd from Dune, McLaren Vale

TASMANIA


Greer Carland from Quiet Mutiny, Tasmania

Jonathan Hughes from Mewstone Wines, Tasmania

Pat Underwood from Little Reddie, Heathcote 

VICTORIA


Alister Timms from Shadowfax Winery, Macedon Ranges


Ben Ranken from Wilimee, Macedon Ranges


Liam O’Brien and Matt Brooke from Athletes of Wine, Macedon Ranges

James Sexton from Main Ridge Estate, Mornington Peninsula


Leighton Joy from Pyren Vineyard, Pyrenees


Simon Killeen from Simao & Co Wines, Rutherglen / North East Victoria

Alastair Reed and Sam Cook from Konpira Maru, South Burnett / King Valley

Matt Froude, Municipal & Wine by Sam, Strathbogie Ranges


Callie Jemmeson and Nina Stocker from Pacha Mama, Victoria


Dave Fletcher from Fletcher Wines, Victoria


Jayden Ong from Jayden Ong/One Block, Yarra Valley


Shaun Crinion from Dappled Wines, Yarra Valley

WESTERN AUSTRALIA

Alexi Christidis from Chalari Wines, Frankland River / Perth Hills


Matt Eastwell & Danni Paviour-Smith from Freehand, Great Southern


Remi Guise from tripe.Iscariot, Margaret River


Julian Langworthy and John Fogarty from Good Tycoons, Margaret River / Frankland River

Rhys Parker and Paul Hoffman from Vallée du Venom, Margaret River / Swan Valley


Liv Maiorana and Mijan Patterson from South by South West, Margaret River


Kim Tyrer from Galafrey Wines, Mount Barker


Genevieve Mann from Corymbia, Swan Valley